telefon :   018 / 850 – 136

МЕЂУНАРОДНИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА

od strane | феб 29, 2024 | Вести

Прича о Дану розе мајица

Широм света се последњa средa у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршку дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама. Међународни дан борбе против вршњачког насиља се симболично широм света обележава последње среде у фебруару.

“Дан ружичастих мајица” је израз који се користи да опише догађај када се група људи договори да носи ружичасте мајице како би изразили солидарност са жртвама мобинга, насиља или других форми притиска. Ова акција обично има за циљ да подигне свест и подршку за жртве и да промовише културу поштовања и емпатије.

Што се тиче “вршњачког насиља”, то је облик насиља који се дешава између ђака или младих особа у школама, на факултетима или другим местима где се они окупљају. Овакво насиље може укључивати физичке нападе, психичко или емотивно злостављање, узбуђивање гласина и слично. Вршњачко насиље може имати дуготрајне негативне последице по жртве и захтева активно учешће за постављање граница и супротстављање таквом понашању.

Поводом  Међународног дана борбе против вршњачког насиља, педагог и психолог су са ученицима виших разреда из Горшег Барбеша обележили овај дан.

ЂАЧКИ ПАРЛАМЕНТ

Парламент чине по два представника сваког одељења у школи. Чланове парламента бирају ученици одељенске заједнице сваке школске године. Чланови парламента бирају председника. Програм рада парламента саставни је део годишњег плана рада школе.

ЕКСКУРЗИЈЕ И ИЗЛЕТИ

Наша школа сваке године организује излете и екскурзије за своје ученике и наставнике. Посете сајмовима, стручним скуповима и презентацијама представљају једну од важних активности у циљу побољшања квалитета наставе.

РЕЗУЛТАТИ ТАКМИЧЕЊА

Ученици наше школе сваке године учествују на такмичењима и ученичким смотрама. Запажени резултати које постижу најбољи су показатељ рада школе и квалитетног рада наставника. Поред такмичења у знању, ученици кроз овај вид активности упознају места и градове у Србији и стичу нова познанства,